www.kdwnr.fora.pl - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum www.kdwnr.fora.pl Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
[Dla Kandydatów] Twoja pierwsza tarcza treningowa - tutorial
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.kdwnr.fora.pl Strona Główna -> Inne / ARCHIWUM: Skarbnica wiedzy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mscigniew
Wódz
PostWysłany: Sob 16:38, 03 Wrz 2016


Dołączył: 20 Mar 2016

Posty: 97
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Tarcza treningowa – tutorial

Adnotacja: Obecnie tutorial dotyczy tylko tarczy treningowej w wersji minimalistycznej i ekonomicznej. W przyszłości pojawi się dla wersji historycznych, gdy sam będę taką robił. W celach porównawczych wypisałem listy potrzebnych materiałów by nakreślić temat różnic pomiędzy tarczami treningowymi a tymi zgodnymi z realiami historycznymi.
Zapraszam do lektury!


Zależnie od jakości tarczą jaką chcemy zrobić potrzebujemy materiały takie jak:

[A -Wersja minimum]
- Sklejki (6 – 10 mm) najlepiej wodoodpornej,
- 10 – 12 Gwoździ lub nitów z podkładkami,
- Deseczkę lub kij na imacz o odpowiedniej długości (70-100 cm)
- Umbo stalowe tłoczone z 4/6 dziurami,

[A2 -Wersja ekonomiczna]
- Sklejki (6 – 10 mm) najlepiej wodoodpornej,
- 10 – 12 Gwoździ lub nitów z podkładkami,
- Deseczkę lub kij na imacz o odpowiedniej długości (70-100 cm)
- 2-3 prześcieradeł lnianych lub 2-3 mb materiału lnianego
- Umbo stalowe tłoczone z 4/6 dziurami,
- ok 1 L kleju typu Wikol (lepiej więcej niż mniej)
- Gesso białe akrylowe min. 0,5 L (podkład) np. Renesans (http://www.szal-art.pl/grunt-renesans-gesso-biale_1290_2026/)
- Farby akrylowe Amsterdam Talens: 622 Olive green deep i 557 Green blue


[B - Wersja historyczno-ekonomiczna]
- ok. 6-10 Deseczek (6-10 mm) najlepiej świerkowych, sosnowych, jodłowych, cisowych, bądź klonowych,
- Klej kostny lub skórny(ewentualnie tzw. Perełka)
- 10 – 12 Gwoździ kutych
- Deseczkę lub kij na imacz z twardszego drewna (jesion, dąb, topola) o odpowiedniej długości (70-100 cm)
- Rzemienie ze skóry bydlęcej,
- Umbo stalowe kute,
- Tempery naturalne kupne

[H - Wersja historyczna (wytrzymalsza i ładniejsza)]
- ok. 6-10 Deseczek (6-10 mm) najlepiej świerkowych, sosnowych, jodłowych, cisowych, bądź klonowych,
- Klej kostny lub skórny(ewentualnie tzw. Perełka)
- 10 – 12 Gwoździ kutych
- Deseczkę lub kij na imacz (jesion, dąb, topola) o odpowiedniej długości (70-100 cm)
- Rzemienie ze skóry bydlęcej,
- Umbo stalowe kute
- Skóra w jednym lub dwóch kawałkach na pokrycie blatu tarczy – najlepiej surowa sarnia, ewentualnie inna – jelenia, bydlęca garbowana roślinnie


Do każdej wersji można dodać nie do końca potwierdzony historycznie element taki jak skórzany pas osłaniający rant tarczy (optymalna szerokość to 8 cm, długość zależnie od średnicy tarczy). Ewentualnie bogatszy wojownik mógłby zaopatrzyć się w: haczyki do zawieszania tarczy (znaleziska z Birki, Szwecja), okówki (okucia) brązowe lub żelazne na ranty tarczy.

Zaczynamy!

W pierwszej kolejności musimy wyciąć kształt tarczy ze sklejki. Aby wiedzieć jaką ma mieć średnicę musimy się zastanowić do czego będziemy jej używać. Znaleziska historyczne (których jest naprawdę ogrom) pozwalają nam na dopasowanie tarczy pod nasze potrzeby.

Do walki w szeregach, a więc do bitew najlepsza będzie tarcza, która będzie Cię zasłaniać od kolan do mniej-więcej linii obojczyków. Najczęściej przepisem na średnicę takiej tarczy jest Twój wzrost pomniejszony o 95 cm. Dla przykładu – mam 178 cm, więc idealną tarczą dla mnie byłaby 83-jka.
Tarcza ta pozwala na skupienie się na ataku bądź blokowaniu ciosów na głowę i barki bronią. Niestety staje się nieco nieporęczny gdy do chodzi do starć w mniejszych potyczkach, w których liczy się szybkość i manewrowość. Wtedy przydałaby nam się tarcza nieco mniejsza, aby nam je zapewnić. Dlatego też możemy nieco zmniejszyć średnice tarczy. Maksymalnie do 70 cm, aby dalej być poprawnym względem historii.

Jeśli jesteś nowicjuszem walki lepiej będzie nauczyć się korzystać z tarczy, nazwijmy ją, szeregowej. Przez to, że jest cięższa pozwoli Ci wypracować siłę, wytrzymałość i w razie jakbyś robił/a sobie tarczę pod turnieje w przyszłości przejście na lżejszą nie sprawiłoby żadnej trudności.


Tarcze możemy wyciąć wyrzynarką (albo piłą) lub zakupić gotowe formatki (np. tutaj: [link widoczny dla zalogowanych]). Jeśli zdecydujesz się samemu wycinać tarczę polecam na samym początku równo rozrysować linie cięcia. Wyznacz środek. Weź nić o długości równej połowie pożądanej średnicy przywiąż ją do ołówka i przytrzymując nić na środku narysuj równe koło.


[link widoczny dla zalogowanych]

Gdy już wytniemy nasz blat będziemy potrzebować jeszcze dziury pośrodku gdzie będziemy trzymać tarczę. Średnica tego otworu zależy od szerokości Twojej dłoni, a przede wszystkim od szerokości wgłębienia Twojego umba.
Umbo tłoczone można kupić dość tanio, bo przeważnie od 25 do 60 zł. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Za małe umbo nie pozwoli Ci na mocny chwyt jeśli Twoje dłoń się w nim po prostu nie zmieści. Pamiętaj, że pod tarczę lepiej założyć rękawice ochronną.

Takie cudo możemy dostać między innymi w:
- Perkele (Facebook): [link widoczny dla zalogowanych]
- Wojmir – [link widoczny dla zalogowanych]
- Sklep Walhalla - [link widoczny dla zalogowanych]
- Alledrogo - [link widoczny dla zalogowanych]

Następnie musimy wywiercić otwory pod umbo i imacz. Dwa otwory z umba pokryją się z otworami przymocowującymi imacz, co zostało zobrazowane poniżej. Wiercąc dziury pamiętajcie, że jeśli używacie gwoździ dziury nie były dokładnie tej samej średnicy co ich, gdyż po prostu powstaną luzy. Lepiej by gwóźdź rozepchał wywierconą dziurę niż wchodził w nią jak w masło.

[link widoczny dla zalogowanych]

Czerwonym kolorem zaznaczyłem otwory, niebieskim elementy które zostaną przybite: okrągłe umbo i poprzeczny imacz. Jak widać imacz jest przybity tymi samymi dwoma nitami/gwoździami co umbo.

Aby dobrze wywiercić otwory najlepiej przymierzyć umbo tak by wywiercony otwór dokładnie pokrywał się z wewnętrzną średnicą wybicia i odrysować je w tym miejscu. Warto wspomnieć że ustawiamy umbo tak jak na rysunkach. Zaznaczamy dokładnie dziury umba. Możemy ściągnąć umbo i wiercić zaznaczone otwory, bądź przewiercać dalej je trzymając.
Następnie odwracamy tarczę i przykładamy przygotowany imacz (wystarczy przyciąć go do długości odpowiadającej średnicy tarczy, wygładzić papierem ściernym, szczególnie tam gdzie będziemy go trzymać). Odrysowujemy. Dziury zaznaczamy na odrysowanym imaczu. Najlepiej w regularnej odległości. Wywiercamy otwory jeśli wszystko jest w porządku.

Jeśli chcesz na tym etapie przybijać umbo zjedź nieco niżej. Teraz zajmiemy się wykończeniówką (wersja A2). Len na tarczach jest nie historyczny, możesz go zastosować jeśli chcesz zwiększyć wytrzymałość tarczy, bądź zamaskować równą powierzchnie sklejki. Blat możesz okleić z tyłu i przodu. Osobiście polecam zakleić przód dwoma warstwami lnu, a tył pojedynczą. W tym celu blat wysmaruj Wikolem, naciągnij płótno (najlepiej poproś kogoś do pomocy) i nałóż na wysmarowaną klejem powierzchnie. Postaraj się aby nie robić fałd czy też „bąbli” postaraj się by wszystło było gładkie i równe. Gdy już nakleisz płótno wytnij je na około zostawiając ok 6-8 cm więcej od średnicy tarczy by móc założyć tą część na rant. W ten sposób go wzmocnisz.
Powtórz całość tyle ile jest to konieczne. Na końcu wytnij długie pasy materiału o szerokości ok 8 cm i zaklejaj rant tarczy. Polecam co najmniej 3 warstwy. Jeśli zamierzasz potem wzmocnić rant pasem skóry możesz odpuścić ten krok.

Zakleiłeś właśnie cały blat tarczy. Odczekaj aż wikol wyschnie. Może to potrwać nawet cały dzień.

Następnie musisz na powrót poprzebijać dziury. Łatwo je wymacać spod tkaniny więc nie powinien to być duży problem. Znów odrysuj umbo i imacz tak samo jak wcześniej: umbo z przodu, imacz z tyłu. Najlepiej użyj do tego czegoś zmywalnego, np. ołówka.

Jeśli chcesz wzmocnić rant wywierć otwory w odległości ok 1-2,5 cm od samej krawędzi w regularnych odstępach. Jeśli masz gotowy pas skóry z otworami postaraj się by zgrywał się z rantem tarczy. Przymierz odrysuj pierwsze 2-3 i dalej już kontynuuj zaznaczając otwory w regularnych odstępach. Wywierć je. Nie przypinaj jeszcze pasa, zostaw to na sam koniec.

Teraz możemy przybić nasze umbo i imacz. Zacznij od imacza, od pierwszych dwóch, skrajnych dziur, od tyłu i przodu. Potem przybij umbo. Gwoli przypomnienia rysunek. Na czerwono zaznaczono gwoździe. Od lewej: umbo, oklejoną sklejkę, imacz.

[link widoczny dla zalogowanych]


Gwoździe najlepiej zabezpieczyć i uciąć ostre końce, oraz dodatkowo zakuć do wewnątrz. Twoja tarcza już jest prawie gotowa! Możesz ją zostawić tak jak teraz i do malowania wrócić później.

Co do malowania. Będziesz potrzebować gruntu (inaczej podkładu albo gessa) oraz dwóch farb. Dokładnie takich samych jak my używamy, tj. Amsterdam Talens Acrylic 120 ml (do dostania w sieci sklepów plastycznych Szał dla Plastyków w Krakowie - [link widoczny dla zalogowanych] ):

Olive Green Deep - 622
[link widoczny dla zalogowanych]
Green Blue - 557
[link widoczny dla zalogowanych]

Gesso białe akrylowe nakładamy dużym pędzlem hojnie po całości blatu uważając na umbo (malujemy tylko przód!). Zostawiamy do wyschnięcia. Potem bierzemy się za malowanie wzoru. Do tego polecam użyć taśmy malarskiej (do maskowania, tj. żeby nasz wzór był równy i geometryczny).
Update: Obecnie przyjęliśmy wersji by tarcze były takie same w celu lepszego odróżnienia drużyny jako całości.
Tarcza powinna być zatem pomalowana tak:

[link widoczny dla zalogowanych]


Do malowania będziesz potrzebować pędzli albo wałka by równomiernie pokryć powierzchnie tarczy (polecam wałek z gąbką) oraz wody do rozcieńczania akryli. Nie przesadzajcie z tym ostatnim w mieszance woda-farba, szczególnie przy niebieskim bo jest dość transparentny. Możliwe że będą potrzebne dwie warstwy.

Na samym końcu możesz zająć się obiciem rantów skórą. Do tego możesz wykorzystać rzemień albo lnianą nić i igłę i przyszeszyć skórę przez wywiercone wcześniej otwory.

Gratulacje, Twoja pierwsza tarcza została ukończona! Smile

W razie jakichkolwiek pytań dawaj znać pod postem na forum.
~ Mścigniew, 03.09.2016





Lista przydatnych linków:
- Gwoździe kute, zbliżone do historycznych - [link widoczny dla zalogowanych] – Sklep plastyczny Szał dla plastyków - [link widoczny dla zalogowanych]
- Deski na imacze można dostać m.in. w Praktikerze w M1 Auchan na Alei Pokoju, rzadziej w Leroy Merlin, a na pewno w Castoramie przy Almie obok ronda Młyńskiego


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Mscigniew dnia Wto 21:47, 10 Sty 2017, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.kdwnr.fora.pl Strona Główna -> Inne / ARCHIWUM: Skarbnica wiedzy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Programosy

Regulamin